Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Site içeriği kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

 

Tedavi Sonrası

İMPLANTINIZI GÜLE GÜLE KULLANIN...

• Operasyon sonrası 2saat bir şey yemeyin içmeyin.

• İlk 24 saat boyunca ağzınızı su dahil herhangi bir sııvyla çalkalamayın, emip tükürmeyin, ayrıca içecekleri pipet kullanarak içmeyin.

• Operasyon bölgesini görebilmek için ağzınızı zorlamyın, dilinizle veya parmağınızla yoklamaktan kaçının.

• Yemek yerken operasyon yapılan bölgeyi kullanmamaya özen gösterin, ameliyat sonrası bir gün yumuşak yiyecekler tüketin.

• Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecek tüketmeyin.

• Dikişleriniz alınıncaya kadar süt, ayran ve asitli içecekler içmeyin.

• Sigara kullanıyorsanız, en az 1 hafta sigara içmemeye özen gösterin.

• Operasyon bölgesine dışarıdan 24 saat süreyla soğuk kompres uygulayın. (Soğuk kompres için yüzünüze doğrudan buz uygulamayın).

• Sıcak havada dolaşmayın, güneşten kaçının, soba kalorifer gibi ısı kaynaklarının yakınında durmayın. İlk 24 saat egzersizden ve fiziksel hareketlerden kaçının.

• Operasyon bölgesinde kanama olursa eczaneden alabileceğiniz streil gazlı bez ile ameliyat bölgesine baskı uygulayın.Doktorunuza bilgi verin.

• Doktorunuzun önerdiği ilaçları tarif edilen şekilde ve saatinde alın.

• Doktorunuzun haberi olmadan başka bir ilaç kullanmayın.

• Operasyon yarası iyileşinceye kadar Aspirin (Asetil Salisilik Asit) kullanmayın. Başka bir sebeple kullanma zorunluluğunuz varsa doktorunuzu bilgilendirin.

• İyileşmenin sağlanabilmesi için temizlik çok önemlidir. Dişlerinizi düzenli fırçalamayı ihmal etmeyin. Doktorunuz kullanmanızı önerirse ameliyatlı bölgeyi temiz tutmak için antiseptik gargara kullanın.

• Operasyondan bir hafta sonra dikişlerinizi aldırmak için doktorunuza gidin.

• Beklenmeyen bir durum ile karşılaşırssanız lütfen doktorunuzu arayın.

DİŞİM AĞRIYOR?

Ağrınızın sebebi dişeti kaynaklı olabilir. Bu durumda ağrıyı hissettiğiniz bölgeyi iyice fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin. Ağrıda bir değişiklik yoksa;

Ağrının nedeni, dişin içindeki canlı sinirlerden veya oluşmuş olan iltihaptan kaynaklanmaktadır. Diş soğuk ve sıcağa duyarlıysa canlı olması şansı yüksektir. Bu durumda aspirin dışında (Aspirin kanı sulandırdığı için müdehale şansımız ortadan kalkacaktır) doktor kontrolünde her hangi bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ağrınız belli bir süre sonra geçse bile doktorunuzdan randevu alıp tedavinizi en kısa sürede yaptırınız.Unutmayın tedavisi yapılmayan diş hastalıkları ileride daha komplike tedavileri gerektirecektir.

Ağrının olduğu bölgede bir şişlik muhtemelen bir iltihaplanmanın belirtisidir.En kısa zamanda doktorunuzun müdehalesi gerekmektedir. Eğer o anda doktorunuza gelme şansınız yoksa doktorunuzu arayınız. Size uygun bir ilaç ismi söyleyecektir. Bazen soğuk kompres bu tür ağrılara iyi gelmektedir.

DİŞİM KIRILDI!

Diş kırıkları en çok 8-14 yaş çocukların ön dişlerinde görülür. Zaman tedaviyi etkileyen en önemli faktördür. En kısa zamanda doktunuza başvurunuz. Mümkünse kırık parçayı getiriniz.

DİŞİM TAMAMEN YERİNDEN ÇIKTI!

Dişin üstünü kazımadan serum fizyolojik, süt yoksa dilin altında saklayarak en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz. 2 saatten kısa zamanda yerine yerleştirilen dişlerin tedavi şansı yüksektir.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASINDA OLUŞAN KANAMALAR

Diş çekiminden sonra oluşan hafif kanamalar normaldir.

Şiddetli kanama varsa hemen diş hekiminize ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sızıntı şeklinde kanama varsa çekim yeri üzerine konulan gazlı bez basınç uygulayarak yarım saat tutulursa kanama duracaktır.

Eğer kanama hala devam ederse en uygun olanı dişhekiminize başvurmanızdır. Bu mümkün değil ise bir çay poşetini suda ıslattıktan sonra gazlı beze sarınız ve çekim yerine basınçla uygulayınız . Çay yaprağı içerisinde bulunan kanın pıhtılaşmasına yardımcı mineraller sayesinde yarım saat içerisinde kanama duracaktır.

Eğer sonuç alınmaz ise diş hekiminiz ya da en yakın sağlık merkezine başvurunuz.

DİŞ ÇEKİMİNİ TAKİBEN ÖNERİLER

Hekiminizin yanından ayrıldıktan sonra, gaz tamponu ısırarak yerinde tutunuz. Kanama var ise ikinci tamponu da çekim yerine uygulayabilirsiniz.

Çekimi takiben 4-6 saat kadar sızıntı halinde kanama meydana gelebilir.

Çekimden sonra mümkünse başınız yüksekte olmak kaydıyla yatınız.

Çekimi takiben yaklaşık 2 saat kadar herhangi bir şey yemeyiniz. Sıcak yiyeceklerden kaçınınız.

Alkol ve kanamayı arttırabilecek olan ilaçları kullanmayınız.

Eğer herhangi bir sorun olur ise (diş ağrısı, fazla ve uzun süre kanama) dişhekiminize başvurunuz.

DUDAK VE YANAK YARALANMALARI

Yaralı bölge ılık su ile temizlenmelidir.

Yara bölgesinde kanama varsa kanamanın durması için gazlı bezle basınç uygulanmalıdır.

Yanak ya da dudak dışından soğuk kompres uygulanmalıdır.

Eğer yara fazla büyükse ve kanama devam ediyorsa, dişhekimine ya da en yakın acil polikliniğine başvurulmalıdır.

Günde En Az 2 Kez Dişlerinizi Fırçalayınız.

6 AYDA BİR DİŞ HEKİMİNİZE GİDİNİZ.