Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Site içeriği kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

 

Önleyici Diş Hekimliği

Diş ve dişeti hastalığının oluşması ve ilerlemesini engellemek için uygulanan çok önemli bir tedavidir. Bu tıbbi terimin sözlük anlamı “önceden koruma” şeklinde tanımlanabilir. Yani, diş temizliği, erken çürüklere müdahale, fissür örtücüler, yer tutucular, kötü alışkanlık (parmak emme gibi) engelleyiciler yapılarak ortodontik problemler, diş ağrıları, diş kayıpları gibi dental problemler başlamadan engellenmiş olunur.

Yararları şu şekilde sıralanabilir;

• Bakteri plağının uzaklaştırılması; Diş taşı ve plak, hem diş etinin altında hem de üstünde oluşarak ciddi dişeti hastalıklarının nedeni olabilir. Maalesef sadece evde diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla, diş etlerinin altındaki, bütün artıklar ve bakteriler uzaklaştırılamayabilir. Bunların uzaklaştırılması için diş hekimine ve profesyonel aletlere ihtiyaç vardır.

• Sağlıklı bir gülüş için; Renk değiştirmiş ve sarımsı dişler sağlıklı ve estetik bir gülüşü engeller. Diş temizleme dişlerinizdeki renk değişikliklerini engellemek için etkili bir tedavidir.

• Ferah bir nefes; Ağız kokusu genel olarak dişeti hastalığının bir göstergesidir. Gıda artıkları ve dişeti enfeksiyonu ağız kokusuna neden olabilir. Rutin diş temizliği plak, diş taşı ve bakterileri uzaklaştırarak dişeti hastalığına bağlı ağız kokusunun oluşmasını engeller.

• Düzgün Sıralanmış dişler için; Önleyici ortodontik önlemler alınır. Süt dişlerinin erken kayıplarında yer tutucular, sürme rehberliği , seri çekim, bimaksiller darlıkların çözümlenmesi.

• Çürüksüz Dişler için; çürük oluşmadan engellenir, oral hijyen eğitimi, flor uygulamarı, fissür örtücüleri.

Genel Bilgi

Diş Nedir?

Dişlerimiz ağız boşluğumuzda alt ve üst çene kemiklerimizin içinde bulunan alveol olarak adlandırılan çıkıntıların içinde gömülü kemik görünümlü ve sert oluşumlardır.Dişlerin sağlığımızla çok yakın ilişkisi vardır. Dişlerimiz, ağızda besinleri parçalayan, öğüten organlar olmaları dışında, konuşmaya ve görünüme de katkıda bulunurlar.

Dişler canlı yapılardır ve farklı bölümlerden oluşurlar. Diş özü denen bölüm dişin kalbidir. Buradaki sinirler sıcak, soğuk, basınç ve ağrı duyusunu alırlar. Sağlıklı bir diş Mine, Dentin, Pulpa ve Sement bölümlerinden oluşur.

Diş Grupları

Yetişkin bir insanda normal şartlar altında 32 adet diş bulunur. Fakat dişlerimizin fonksiyonları, görevleri ve yapıları birbirlerinin aynısı değildir. Bu nedenle dişlerimiz su şekilde gruplandırılır:

Kesici dişler: Alt ve üst çenenin önlerinde olmak üzere toplam 8 tanedirler.

Köpek dişleri: Alt ve üst çenede kesici dişlerin sağ ve sollarında olmak üzere toplam 4 tanedirler.

Azı dişleri: Alt ve üst çenede köpek dişlerinin sağ ve sollarında ikişer küçük azı ve ikişer büyük azı olmak üzere toplam 20 tanedirler; 17 - 23 yaş arası süren 20 yaş dişleri ile sayıları tamamlanır.

Diş Görevleri

Dişlerimizin temelde üç farklı görevi mevcuttur. Bunlar;

1-Çiğneme (mekanik sindirim)

2-Fonasyon (Ses çıkarma = Konuşma)

3-Estetik görünüm

Diş Gelişimi

Dişler gelişim süreci içerisinde "süt dişleri" ve "kalıcı dişler" olmak üzere iki ayrı grup halinde çıkar.

Dişlerin taslakları anne karnında baslar. Olgunlaşmasını tamamlamış olan dişler doğumdan sonra belirli bir sıra izleyerek çıkarlar. Dişlerin çıkması sırasında bir kısım çocuklarda huysuzluk, iştahsızlık, uyku bozukluğu görülebilir. Ancak diş çıkması yüksek ateş yapmaz. Bu dönemdeki yüksek ateşi dişlere bağlayarak sağlık kurulusuna başvurmakta geç kalınmamalıdır.

İlk çıkan dişlere süt dişleri denir. Daha sonra ortalama 6-7 yaşlarında bu dişler değişmeye baslar ve 13 yasa kadar sürer. Yeni çıkan dişlere kalıcı dişler denir. Bebeklerin çoğunda ilk süt dişleri 6-8 inci aylarda çıkar.

• İlk çıkan dişler alt çenede ortadaki iki kesici diştir.

• Bundan sonra 8-9 uncu aylarda üst çenedeki kesiciler çıkar.

• Daha sonra üst yan ve sonra alt yan kesici dişler çıkar.

Böylece iki yaşındaki bir bebeğin ağzında 20 süt dişi tamamlanmış olur. Ancak diş çıkarma zamanı her bebekte ayni değildir. Bazı bebekler daha erken, bazı bebekler daha geç diş çıkarmaya başlayabilirler. Doğduğunda bile dişleri olan bebekler vardır. Diş çıkması kalıtsal nedenlerle gecikebilir. Ancak 1 yasa kadar dişler çıkmazsa bebekler en yakin sağlık kurulusuna götürülmelidir. Süt dişleri zamanla yerlerini kalıcı dişlere bırakmalarına rağmen çok önemlidir. Daha sonraki dişlerin sağlıklı dizilimini etkiler.