Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Site içeriği kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

 

TEDAVİLER

Özgür Çetinkaya Randevu

Şeffaf Plak Ortodontik Tedavi

Şeffaf plaklar ortodonti tedavisinde bir devrimdir. Ortodonti tedavisinde kullanılan braket ve ark tellerinin kötü görünümünden rahatsız olan hastalar için üretilmiştir. 

Ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar hasta tarafından takılıp çıkarılabilir. Takıldığında şeffaf olduğu için belli olmaması ve farkedilmemesi, diş telleri gibi yanaklarda ve dudaklarda yara yapmaması, yemek yerken çıkarılabilmesi, ağız hijyenini bozmaması ve diş fırçalamayı zorlaştırmaması şeffaf plak tedavisinin önemli avantajlarındandır. Bu avantajlar ile günlük konforunuzdan ödün vermeden dişlerinizi düzelttirebilirsiniz. Şeffaf plakların günlük 20 saat takılması gerekir. Günlük toplam takma süresi tamamen sizin tedavinize verdiğiniz önemle ilgilidir. Plaklarınızı ne kadar iyi takarsanız dişleriniz o kadar hızlı düzelecektir. Bununla beraber şeffaf plak tedavisi her çeşit bozukluğu düzeltemez. Bu durum şeffaf plak tedavisinin kullanım alanını daraltır. Diş telleri kadar yaygın kullanım alanının olmaması önemli dezavantajlarından biridir. Toplam tedavi süresi tamamen hastamızın plaklarını günlük takma süresi ile ilgilidir. Bu da tedavi seyrini hastaya bağımlı kılar. Tedavisinin ciddiyetinin farkında olan prensipli hastalarımızda bu durum dezavantaj oluşturmaz. Yalnız   ciddiyetin farkında olmayan hastalarımız için bu durum ciddi bir dezavantajdır. Diş teli şeffaf plaklar gibi değildir. Diş teli, plaklar gibi takılıp çıkarılamaz. Dolayısıyla takıldığında hastamızın çıkarma lüksü yoktur ve dişler hasta bağımlılığı ol adan hızla düzelir.

Sık Sorulanlar

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

oktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?

Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

İnsanlar ağzımdaki invisalign plaklarını fark eder mi?

Tedavi olan hastalarımızdan aldığımız geri dönüşler kendileri söylemediği sürece kimsenin ağızlarında bir plak olduğunu fark etmediği yönünde. Bir çok hasta yemek yerken çıkartıldığında arkadaşların “ağzında bir şey mi vardı senin?” diye tepki aldığını söyler.

Sigara içiyorum şeffaf plaklarım sararır mı?

Eğer çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınız da sararma olacaktır. Fakat invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğiniz için bu sararma aşırı olmayacaktır.

Herkes invisalign yaptırabilir mi?

Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile tedavi edilemez. Fakat çalışmalar bu yönde de devam etmektedir. Teknoloji geliştikçe çekimli tedavilerde invisalign ile tedavi edilecektir.