Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Site içeriği kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

 

TEDAVİLER

Özgür Çetinkaya Randevu

İnley ve Onley

İnley ve Onley dolgular porselen veya kompozit rezinden yapılarak zarar görmüş diş kısmına yapıştırılırlar. İnley dolguya benzer ve dişin iç kısmına yapıştırılır. Onley ise daha fazla zarar görmüş dişlerde uygulanır ve dişin dış kısmını da kapsar. Geleneksel olarak altın inley ve onley yapımında tercih edilmiştir. Son yıllarda porselen dayanıklılık ve renk uyumu gibi özelliklerinden dolayı tercih edilmeye başlanmıştır.

Nasıl uygulanırlar?

İnley ve onley tamamlanabilmesi için iki seansa ihtiyaç vardır. İlk randevuda, dişin zarar görmüş kısımları düzeltilerek, çürükler temizlenir ve ölçü alınır. Diş hekimi ikinci randevu tarihine kadar dişin zarar görmemesi için geçici dolgu uygular. İkinci randevuda geçici dolgu çıkartılır. Laboratuvardan gelen model üzerinde ve ağızda restorasyonun uyumu kontrol edilerek dişe güçlü rezinlerle yapıştırılır. Son olarak cilalama işlemine geçilir ve yüzeyi pürüzsüz hale getirilir.

Bilinmesi gerekenler

Geleneksel dolgular, doğal dişin dayanaklılığını %50 oranında azaltabilir. Alternatif olarak inley ve onley dolgular, dişe direkt olarak güçlü bir şekilde yapıştırıldıklarından, dişin dayanıklılığını %75 oranında arttırırlar. Sonuç olarak diş 10-30 yıl arasında sorunsuz olarak kullanılabilir.

İnley:

Onley:

Sık Sorulanlar

İnley ve onley uygulaması nasıl yapılır?

İnley ve onleyler laboratuvarda hazırlandıkları için tedavi iki ya da üç seans sürer. İlk randevuda, çürük temizlenir ve hazırlanan diş ve çevre dişlerin ölçüsü alınır. Geçici bir dolgu maddesi ile diş kapatılır. Ölçü laboratuvara gönderilir. İkinci randevuda geçici dolgu çıkarılır. İnley ya da onleyin provası yapılır ve cilalanarak özel bir yapıştırıcı kullanılarak inley ya da onleyler dişe yapıştırılır. Diş hekimi tarafından kapanış tam olarak ayarlanır ve cilası yapılır.

İnley veya onley yapılmışsa özel bir bakım uygulamalı mıyım?

İnley ve onleylerin bakımı için sadece diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini içeren düzenli ağız bakımı gerekmektedir.

Günlük hayatta dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ?
İşlem sırasında ağrı duyulmaz anestezi ihtiyacı genellikle olmaz.Ağız boşluğunda çok sayıda bakteri bulunduğu için tüm restorasyonlar çürük oluşumu açısından risk taşırlar. İyi bir ağız hijyeni sağlamak, diş ve lamina birleşimini mümkün olduğu kadar temiz tutmak laminalarınızın ömrünü uzatacaktır. Bu amaçla rutin ağız bakımınızı (diş macunu, diş fırçası, diş ipi ve arayüz fırçası) ve rutin hekim kontrollerinizi aksatmamalısınız. Bu kontroller sırasında kompozit laminaların tekrar cilalanması gerekebilir.
Tedavi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?
Yapıştırıcının tam olarak tamamlanması 2 saat sürer .Bu 2 saat boyunca herhangi bir şey içmek serbest fakat yemek yemek sakıncalıdır.
Riskleri nedir?

İnley ve onleyler yapıştırılırken tükürükle temas ederseler tam olarak yapışmaya bilir. Hekim çok iyi nem kontrolü yapmalıdır. Porselen inley ya da onleyler de kırılabilir.

Inley ve onley arasındaki fark nedir?
Aralarındaki fark kapsadıkları alanla ilgilidir. İnleyler dolguya daha çok benzer ancak dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler (tüberkül) arasında yer alırlar. Onley ise bir ya da daha fazla tepeciği de örtecek biçimde yapılır.